Psychiatra jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się zdrowiem psychicznym człowieka. Jego zadania wiążą się z diagnozą oraz rozpoczęciem i kontynuowaniem farmakoterapii w przypadku chorób lub zaburzeń psychicznych. Dla wielu osób pierwsza wizyta u niego jest jednak przeżyciem trudnym i stresującym. Zastanówmy się zatem, jak się do niej przygotować? W jaki sposób przebiega pierwsze spotkanie z psychiatrą? I czy jest się czego obawiać?
Psychiatra powinien zostać poinformowany o aktualnym stanie pacjenta
Przed pierwszą wizytą u psychiatry należy upewnić się, że posiada się wszystkie niezbędne informacje, które są wymagane przed spotkaniem. Wielu lekarzy oczekuje, że pacjent już wcześniej dostarczy posiadaną dokumentację medyczną (jeśli jest dostępna), jak również listę wszelkich leków, które są aktualnie przyjmowane. Ważne są dla niego także kwestie leczenia, które odbyło się w przeszłości. Jeśli lekarz nie wymaga doniesienia lub wysłania tych informacji przed spotkaniem, warto przygotować je na samą wizytę, aby w razie potrzeby móc mu je przedstawić już podczas tego spotkania.
Przygotuj sobie wszystkie ważne pytania
Dla wielu osób spotkanie z psychiatrą to ogromny stres, który powoduje, że wszystko wypada z głowy – nawet tak proste sprawy, jak własne pytania. Dlatego pomocne może być zapisanie wszelkich objawów lub kwestii, które chcesz omówić z psychiatrą. Dzięki temu, zapytany: “Z jakim problemem pan/pani do mnie przychodzi?” będziesz mógł odpowiedzieć w sposób jasny i precyzyjny, co ci dolega oraz jakiej pomocy potrzebujesz. Za sprawą notatek nie pominiesz żadnego szczegółu swoich dolegliwości, co jest niezwykle ważne w celu postawienia właściwej diagnozy. Pamiętaj, że rozpoznanie choroby czy zaburzenia jest możliwe przede wszystkim na podstawie twoich własnych obserwacji i wywiadu medycznego.
Przebieg pierwszego spotkania z lekarzem psychiatrą
Pierwsze spotkanie z psychiatrą zwykle rozpoczyna się od omówienia historii choroby i aktualnego stanu zdrowia, w tym ewentualnych problemów lub zaburzeń psychicznych. Lekarz może następnie zadać pytania dotyczące historii rodziny (zwłaszcza występujących w rodzinie chorób i zaburzeń psychicznych), nawyków i stylu życia, co pomoże mu zrozumieć, w jaki sposób te czynniki mogą wpływać na twoje zdrowie psychiczne. Psychiatra prawdopodobnie oceni również twój obecny stan emocjonalny i nastrój, a także może przeprowadzić lub zlecić testy psychologiczne, takie jak kwestionariusze lub testy osobowości. Pomaga to uzyskać wgląd w twoje myśli, uczucia, wzorce zachowań i ogólne funkcjonowanie psychiczne. Jeśli uzna to za konieczne, dodatkowo skieruje cię do innych specjalistów (np. neurologa lub endokrynologa), na badania krwi lub badania obrazowe (np. MRI), które pomogą mu odkryć ewentualne podstawy somatyczne twoich problemów.
Czy trzeba się obawiać spotkania z psychiatrą?
Warto pamiętać, że nie ma się czego obawiać podczas wizyty u psychiatry. Psychiatrzy to wysoko wykwalifikowani specjaliści, których zadaniem jest zrozumienie, diagnoza i udzielenie pomocy w twoich problemach psychicznych. Twój lekarz będzie przy tym z tobą współpracował, opracowując plan działania, który obejmuje farmakoterapię i/lub psychoterapię, w celu złagodzenia skutków problemów i chorób.