POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) jest chorobą układu oddechowego. Współcześnie klasyfikuje się ją, jako chorobę ogólnoustrojową, która ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Światowa Organizacja Zdrowia uznała POChP za trzecią najczęstszą przyczynę zgonów. To dostateczny powód, aby nie bagatelizować tej groźnej choroby. Co to jest POChP? Jakie daje objawy? Kto znajduje się w grupie ryzyka? Poznaj najważniejsze informacje na temat Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Dowiedz się, co to jest POChP
W przebiegu POChP dochodzi do uszkodzenia płuc, w konsekwencji czego następuje ograniczenie przepływu powietrza w drogach oddechowych. Osoba chora ma duże trudności z oddychaniem z powodu przewlekłego stanu zapalnego i zwężenia dróg oddechowych.
To warto wiedzieć:
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc wywołuje trwałe, nieodwracalne zmiany w oskrzelach, miąższu płuc oraz w naczyniach krwionośnych układu oddechowego.
Czynnikiem wywołującym POChP jest ekspozycja na szkodliwe gazy oraz pyły, w tym w szczególności dym papierosowy. Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc coraz częściej diagnozuje się także u osób, które były narażone na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem (POChP to jedna z najpoważniejszych konsekwencji zdrowotnych smogu).
Jak wspomnieliśmy we wstępie tego artykułu, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną POChP jest klasyfikowana, jako choroba ogólnoustrojowa, zaburzająca funkcjonowanie kluczowych obszarów ludzkiego organizmu. U chorych mogą występować takie problemy zdrowotne, jak chociażby:
- choroby układu sercowo-naczyniowego – nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych czy arytmia,
- cukrzyca,
- osteoporoza,
- rak płuca,
- niedożywienie,
- zespół metaboliczny,
- rozstrzenie oskrzeli,
- refluks żołądkowo-przełykowy.
Trzeba również wspomnieć o konsekwencjach dla psychiki. Osoby chore na POChP bardzo często ograniczają swoją aktywność towarzyską, zamykają się w domach, nie chcą uczestniczyć w różnych wydarzeniach, ponieważ mocno odczuwają swoje ograniczenia fizyczne. Nierzadko rezygnują z pracy zawodowej. To wszystko stopniowo pogarsza stan psychiczny chorego.
Ile osób choruje na POChP? Kto może być zagrożony?
Brakuje precyzyjnych danych na ten temat, natomiast według szacunków na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc na całym świecie choruje około 380 milionów ludzi. Tylko w Polsce może to być około 2 milionów osób.
POChP staje się coraz poważniejszym problemem zdrowotnym i to pomimo faktu, że systematycznie maleje liczba palaczy. Jednocześnie pogarsza się jakość powietrza, co może być jednym z głównych czynników ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Nadal jednak podstawową przyczyną POChP pozostaje palenie papierosów – zarówno czynne, jak i bierne. Co ważne, zachorować mogą również osoby, które rozstały się z nałogiem, natomiast wcześniej przez wiele lat były uzależnione od nikotyny.
To warto wiedzieć:
Grupę ryzyka POChP tworzą głownie osoby po 40. roku życia, które palą/paliły papierosy, są narażone na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem lub pracują w warunkach wysokiego zapylenia – można tutaj wyróżnić m.in. górników, hutników, budowlańców, pracowników zakładów chemicznych itd.
Podkreślmy, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, zwłaszcza nieleczona, może prowadzić do inwalidztwa. Osoby w zaawansowanym stadium choroby nie są w stanie podejmować aktywności fizycznej, przez co mogą wymagać stałej opieki ze strony najbliższych.
Objawy POChP
Najważniejszymi i jednocześnie najbardziej niepokojącymi objawami Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc są: duszność, przewlekły kaszel, obniżona tolerancja na wysiłek oraz odkrztuszanie plwociny.
Szczególną uwagę warto zwrócić na kaszel, który wiele osób mogących chorować na POChP bagatelizuje, przypisując go np. infekcji czy po prostu paleniu papierosów. Jeśli jednak kaszel utrzymuje się przez wiele tygodni i nie można go powiązać z np. alergią, to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza – zwłaszcza, gdy kaszel nasila się podczas ekspozycji na czynniki drażniące, jak dym papierosowy czy zanieczyszczone powietrze.
Z kolei odkrztuszanie plwociny powinno szczególnie zaniepokoić osoby, które zauważą w wydzielinie ślady krwi. Może to wskazywać na bardzo poważną chorobę, w tym raka płuca.
Wiedząc, co to jest POChP i znając podstawowe objawy tej choroby można już zwrócić baczniejszą uwagę na swój stan zdrowia. Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, jak przewlekły kaszel, duszność czy obniżona tolerancja wysiłku, masz ponad 40 lat i znajdujesz się w grupie ryzyka, to nie rezygnuj z poddania się szczegółowej diagnostyce, na którą skieruje Cię lekarz pierwszego kontaktu.
Więcej o tym, co to jest POChP, możesz przeczytać na stronie internetowej: https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.